ОКИСНА МОДИФІКАЦІЯ ЛІПІДІВ ТА БІЛКІВ В ОРГАНАХ КРОЛІВ НОВОЗЕЛАНДСЬКОЇ ПОРОДИ

Досліджено перебіг процесів пероксидного окиснення ліпідів та окисної модифікації білків в організмі кролів новозеландської породи. Визначено вміст продуктів ліпопероксидації – гідропероксидів ліпідів та ТБК-активних продуктів, а також продуктів окисної модифікації білків – динітрофенілгідразонів нейтрального та основного походження. Встановлено, що у мозку кролів 90-добового віку вміст ТБК-активних продуктів на 12  % нижче, ніж в однодобових. Найвища кількість продуктів окисної модифікації білків була відмічена у тканинах мозку протягом всього дослідного періоду.

Ключові слова: окисна модифікація білків, пероксидне окиснення ліпідів, кролі, серце, мозок, найдовший м’яз спини.

1. Алексевич К.О. Інтенсивність процесів вільнорадикального окиснення та стан антиоксидантної системи щурів, одночасно уражених адреналіном та тетрахлорметаном / К.О. Алексевич, Л.С. Фіра, А.Л. Штробля // Науковий вісник Ужгородського університету, серія «Медицина». – 2015. – №1. – С. 5–9.
  2. Бішко О.І. Вміст первинних і вторинних продуктів ліпопероксидації у тканинах щура за дії гістаміну та дії гіпохлориту натрію / О.І. Бішко, Н.П. Гарасим, Д.І. Санагурський // Біологічні студії. – 2014.– Т. 8. –№ 2. – С. 75–90.
  3. Гопаненко О.О. Пероксидні процеси в крові, печінці та скелетних м’язах кролів за гострого L-аргінін-індукованого панкреатиту та його корекції / О.О. Гопаненко, Й.Ф. Рівіс // Біологія тварин. – 2015. – Т.17, №3. – С. 43–51.
  4. Данчук О.В. Індекси інтенсивності пероксидного окиснення ліпідів у свиней за дії стресового фактора / О.В. Данчук, В.І. Карповський, В.В. Данчук // Науковий вісник ЛНУВМБТ ім. С.З. Ґжицького. – 2016. – Т.18. – №1. –Ч. 2. – С. 47–50.
  5. Окиснювальна модифікація білків у щурів різного віку за умов гострого отруєння токсинами блідої поганки / І.П. Кузьмак, Є.Б. Дмухальська, С.Р. Підручна, Т.Я. Ярошенко та ін. // Медична та клінічна хімія. – 2017. – Т.19. – №1. – С.114–118.
  6. Поліщук С.А. Окиснювальна модифікація білків сперми кнурів-плідників / С.А. Поліщук // Збірник наукових праць.– Вінниця. – 2011. – Вип. 10. – С. 97–103.
  7. Стан оксидантно-антиоксидантної системи крові щурів в умовах експериментального легеневого набряку / В.І. Коржов, В.М. Жадан, Т.В. Лоза, Н.А. Касьян //Туберкульоз, легеневі хвороби, ВІЛ-інфекція. – 2014. – № 4. – С. 72–77.
  8. Цехмістренко С.І. Особливості вільнорадикальних процесів у спермі кнурів-плідників / С.І. Цехмістренко, С.А. Поліщук, В.М. Поліщук // Збірник наукових праць. Технологія виробництва і переробки продукції тваринництва. – Біла Церква. – 2012. – Вип. 8 (98). – С. 128–131.
  9. Цицюра Р.І. Особливості процесів ліпідної пероксидації, антиоксидантного захисту і цитолізу за умов гострої виразки шлунка і їх корекція / Р.І. Цицюра // Медична та клінічна хімія. – 2015. – Т.7. – №3. – С. 119–122.
  10. Kostyuk S. Іnfluence of gamma irradiation on the fatty acid composition of total lipids rabbit skin / S. Kostyuk, A. Busenko // Bulletin of Taras Shevchenko National University of Kyiv. – 2014. – V. 68. – P. 32–34.
  11. Maslovska O. Oxidative modification of proteins and specific superoxide dismutase activity of Desulfuromonas acetoxidans IMV B–7384 bacteria under the influence of ferric citrate / O. Maslovska, S. Hnatush // Мікробіологія і біотехнологія. –2015. – №2. – С. 34–40.
  12. Oxidative modification of proteins: an emerging mechanism of cell signaling / Wall S.B., Oh J.Y., Diers A.R., Landar A. // Front Physiol. – 2012. – Vol. 14, N 3. – 369 p.
  13. The influence of lipolic acid and garlic administration on biomarkers of oxidative stress and inflammation in rabbits exposed to oxidized nutrition oils / J. Zalejska-Fiolka, T. Wielkoszyński, W. Rokicki Jr., N. Dąbrowska etc. // BioMed Research International. – 2015. – 11 p.

PDF icon rol_btf_1-2_2017.pdf4.34 МБ