ВИПРОБУВАННЯ РІЗНИХ СТИМУЛЯТОРІВ НЕРЕСТОВОГО СТАНУ ПЛІДНИКІВ СТЕРЛЯДІ (Acipenser ruthenus L.) В УМОВАХ ШТУЧНОГО ВІДТВОРЕННЯ

Один із шляхів подолання проблем, які виникають за використання препарату гіпофізів риб в умовах штучного відтворення об’єктів рибництва – перехід на синтетичні замінники цього препарату, які не мають притаманних йому недоліків. Під час проведених досліджень із випробування різних стимуляторів нерестового стану плідників стерляді в умовах штучного відтворення встановлено, що препарати, які активізують секрецію власних гонадотропних гормонів у гіпофізі плідника стерляді, не поступаються препарату гіпофізів за ступенем стимулюючого впливу на риб. Відмічено, що експериментальний препарат Vadilen-2 за величиною позитивної реакції риб на ін’єкцію не поступався препарату коропових гіпофізів. Відзначено, що самиці, яких ін’єктували суспензією гіпофізів сазана з дозою 3 мг/кг, віддали ікру хорошої якості.

Ключові слова: стерлядь, відтворення, гіпофіз, Vadilen-2, нерестовий стан, ікра, сперма, інкубація.

1. Мотлох Н. Н. Замена гипофизарных инъекций при воспроизводстве карпа / Н. Н. Мотлох // Аквакультура и интегрированные технологии: проблемы и возможности: сб. науч. тр. – М., 2005. – Т. 2. – С. 71–74.

2. Коваленко В. О. Удосконалення технології відтворення об’єктів рибництва (на прикладі стерляді і білого товстолоба) / В. О. Коваленко, В. М. Шумова, О. С. Поплавська // Матеріали доп. на наук.-практ. семінарі «FishExpo-2015» в рамках Міжнар. виставки-ярмарку «Агро-2015» / НТУУ «КПІ». – К., 2015. – С. 82–89.

3. Чебанов М. С. Руководство по разведению и выращиванию осетровых рыб / М. С. Чебанов, Е. В. Галич, Ю. Н. Чмырь. – М.: ФГНУ «Росинформагротех», 2004. – 136 с.

4. Sturgeon hatchery practices and management for release-Guidelines / [Chebanov M., Rosenthal H., Gessner J. et al.] // FAO Fisheries and Aquaculture Technical Paper. – Ankara, 2011. – № 570. – 110 p.

5. Гончаров Б. Ф. Синтетический аналог люлиберина – новый перспективный стимулятор созревания половых продуктов осетровых рыб / Б. Ф. Гончаров // Доклады АН СССР. – М.: АН СССР, 1984. – Т. 276, № 4. – С. 1002–1006.

6. Коваленко В. О. Застосування Нерестину-1 для отримання дозрілих статевих продуктів від плідників рослиноїдних риб / В. О. Коваленко // Рибне господарство України: стан і перспективи. – К.: Вища освіта, 2003. – С. 179–182.

7. Rottmann R. W. Hormonal Control of Reproduction in Fish for Induced Spawning / R. W. Rottmann, J. V. Shireman, F. A. Chapman // SRAC Publication. – 1991. – № 424.

8. Nagahama Y. Endocrine regulation of gametogenesis in fish / Y. Nagahama // The International Journal of Developmental Biology. – 1994. – Vol. 38 (2). – P. 217–229.

9. Оцінка ефективності використання різних стимуляторів нерестового стану при штучному відтворенні стерляді (Acipenser ruthenus L) / В. О. Коваленко, О. С. Поплавська, В. М. Шумова, М. Ю. Симон // Рибогосподарська наука України. – 2015. – № 3. – С. 77–90.

10. Подушка С. Б. Прижизненное получение икры у осетровых рыб / С. Б. Подушка // Биол. ресурсы и пробл. развития аквакультуры на водоёмах Урала и Западной Сибири: Всерос. науч.-практ. конф., Тюмень, 1996 г.: тез. докл. – Тюмень, 1996. – С. 115–116.

11. Правдин И. Ф. Руководство по изучению рыб / И. Ф. Правдин. – М.: Главполиграфпром, 1966. – 376 с.

PDF icon 2016_2_poplavska_ua.pdf344.79 КБ