Математична модель прогнозування накопичення важких металів у продукції свинарства

Наведено дані дослідження зі впливу надмірних доз важких металів, а саме Кадмію і Плюмбуму, на організм молодняку свиней. Важкі метали згодовували окремо і сумісно, у дозах, що перевищують гранично допустимі концентрації в кормах у 10 і 20 разів. У такий спосіб змодельовано процес інтоксикації біологічного об’єкта (свині) важкими металами, що може статись унаслідок забруднення довкілля. Дослідження проводили з метою визначення напряму і ступеня впливу важких металів на живу масу, масу внутрішніх органів тварин, ступінь накопичення у продукції свинарства. За допомогою статистичної обробки отриманих даних побудували математичні моделі і встановили кореляційний зв’язок між досліджуваними чинниками. Встановлено, що важкі метали мають суттєвий негативний вплив на інтенсивність росту тварин, і сила впливу зростає із дозою. Це підтверджує і високий кореляційний зв’язок між цими ознаками – коефіцієнт кореляції (r) становить 0,854. Так, жива маса свиней наприкінці досліду як у І, так і у ІІ серіях за дії хемотоксикантів зменшувалася на 5,5–14,8 % проти контролю. Сила впливу залежала і від самого токсину. Так, найбільший негативний ефект спостерігали за дії самого Кадмію та Кадмію і Плюмбуму разом. Важкі метали більше накопичувалися в печінці і нирках, найменше – у м’язах. Побудовані рівняння регресії довели, що головний вплив на збільшення вмісту Кадмію і Плюмбуму в органах і м’ясі має зростання дози відповідного елемента в кормах. Вміст Кадмію в кормах впливав на вміст Плюмбуму у м’ясі – зі збільшенням його концентрації, вміст Плюмбуму у м’ясі зменшувався. Отримані дані досліджень дають уяву про напрям і ступінь дії важких металів на біологічні об’єкти. Математичні моделі можуть використовуватись для прогнозування впливу та ступеня накопичення хемотоксикантів у продукції свинарства Ключові слова: Плюмбум, Кадмій, продукція свинарства, екоцидний вплив, міграція ксенобіотиків, математичні моделі.

1. Савченко Ю.І., Савчук І.М., Савченко М.Г. Концентрація Pb і Cd у свинині за використання в раціонах різних зерносумішей. Вісник аграрної науки. № 5. 2016. С. 21–24.
  2. Титов А. Ф., Казнина Н. М., Таланова В. В. Тяжелые металлы и растения. Петрозаводск: Карельский научный центр РАН, 2014. 194 с.
  3. Басиладзе Г. В., Каландия Е. Г. Влияние загрязненного тяжёлыми металлами молока на безопасность молочных продуктов. Инновационные технологии в АПК: теория и практика: сборник статей V Международной научно-практической конференции. Пенза: РИО ПГАУ, 2017. С. 10–13.
  4. Рыбкин В. С., Богданов А. Н., Чуйков Ю. С., Теплая Г. А. Тяжелые металлы как фактор возможных экологически обусловленных заболеваний в Астраханском регионе. Гигиена и санитария. Москва: Медицина, № 2. 2014. С. 27–30.
  5. Кроїк Г. А. Токсикологічні аспекти накопичення та розподілу важких металів у ґрунтах промислових агломерацій. Біорізноманіття та роль тварин в екосистемах: матеріали VІ Міжнародної наукової конференції. Дніпропетровськ: ДНУ, 2011. С. 15–18.
  6. Куранова А. П., Иванова Е. Б. Тяжёлые металлы как экотоксиканты. Прикладная токсикология. 2010. № 2. Т. 1. С. 14–17.
  7. Детергенти сучасності: монографія. Житомир: Житомирський національний агроекологічний університет, 2012. 652 с.
  8. Бокова Т. И. Экологические основы инновационного совершенствования пищевых продуктов: монография. Новосибирск: Новосиб. гос. аграр. ун-т, СибНИИ переработки с.-х. продукции, 2011. 284 с.
  9. Hassan Z., Aarts M. G. M. Opportunities and feasibilities for biotechnological improvement of Zn, Cd or Ni tolerance and accumulation in plants. Environ. Exp. Biol. 2011. Vol. 72. P. 53–63. Doi: https://doi.org/10.1016/j.envexpbot.2010.04.003.
  10. Гонохова М. Влияние на свиней тяжелых металлов в кормах. Животноводство России. 2008. № 12. С. 25–26.
  11. Шаторна В. Ф., Гарець В. І., Нефьодова О. О., Кривошей В. В. Механізми впливу важких металів на морфофункціональний стан травної системи. Вісник проблем біології і медицини. 2016. В.1. Т. 1 (126). С. 57–59.
  12. Богуславская Н. В. Загрязнение окружающей среды – важнейший фактор ухудшения продуктивного здоровья животных. Экологическая безопасность в АПК. Реферативный журнал. 2010. № 1. 224 с.
  13. Чалая О. С. Действие кадмия и свинца на организм молодняка свиней на откорме. Вестник Курской государственной сельськохозяйственной академии. 2013. № 8. С. 78–80.
  14. Чалая О. С. Відгодівельні та забійні якості свиней за впливу токсичних доз важких металів. Проблеми зооінженерії та ветеринарної медицині: зб. наук. пр. Харківської державної зооветеринарної академії. Харків, 2012. Вип. 24. ч.1. С. 66–69.
  15. Trace mineral status and toxic metal accumulation in extensive and intensive pigs in NW Spain / M. López-Alonso et al. Livestock Science. Vol. 146. Issue 1. June 2012. P. 47–53. Doi:https://doi.org/10.1016/j.livsci.2012.02.019.
  16. Барановський Д. І., Гетманець О. М., Хохлов А. М. Біометрія в програмному середовищі MS Excel: навчальний посібник. Харків: СПД ФО Бровін О.В., 2017. 90 с.
  17. Лебедько Е. Я., Хохлов А. М., Барановский Д. И., Гетманец О. М. Биометрия в Excel. СпБ: ЭБС Лань, 2018. 172 с.
PDF icon chala_2_2020.pdf459 КБ