Особливості екстер’єрного типу корів чорно-рябої худоби різного походження, оцінених за методикою лінійної класифікації

Дослідження проведено в аспекті вивчення особливостей екстер’єрного типу корів української чорно-рябої молочної та голштинської порід, оцінених за методикою лінійної класифікації. Базою для досліджень слугувало стадо компанії «Укрлендфармінг» приватного підприємства «Буринське» Підліснівського відділення Сумського району. Мета – провести порівняльний аналіз піддослідних порід за оцінкою лінійної класифікації та визначити вплив фінальної оцінки за тип на молочну продуктивність корів-первісток. В цілому корови-первістки обох порід характеризувалися добрими показниками лінійної оцінки, особливо за 100-бальною системою. Проте тварини голштинської породи, у порівнянні з українською чорно-рябою молочною, виявилися кращими за статями, які характеризують молочний тип на 1,3 бала, тулуб – на 0,8 бала, вим’я – на 1,2 бала та за фінальною оцінкою – на 0,8 бала (Р<0,001). За ознакою ширини грудей тварини голштинської породи поступалися ровесницям української чорно-рябої молочної з достовірною різницею на 1,3 бала, проте перевищували за кутастістю – на 1,2 бала, міцністю прикріплення передніх часток вимені – на 0,8 бала та центральною зв’язкою – на 1,1 бала (Р<0,001). Рівень фінальної оцінки корів-первісток за екстер’єрний тип прямо пропорційно визначає величину їхньої молочної продуктивності за 305 днів першої лактації. Корови голштинської та української чорно-рябої молочної порід з оцінкою «дуже добре» перевищують ровесниць з оцінкою «добре з плюсом» за надоєм, відповідно, на 785 та 589 кг (Р˂0,01), а з оцінкою «добре» – на 1705 та 1502 кг (Р˂0,001). Застосування у селекційному процесі молочної худоби методики лінійної класифікації є досить ефективним засобом об’єктивного визначення породних особливостей корів за екстер’єрним типом. Наявність співвідносного зв’язку між фінальною оцінкою та рівнем молочної продуктивності буде сприяти ефективності селекції при опосередкованому доборі тварин за цими ознаками.

Ключові слова: голштинська, українська чорно-ряба молочна, лінійна оцінка типу, екстер’єр, надій.

1. Близнюченко О. Г. Біометрія: монографія. Полтава. Редакційно-видавничий відділ «Тerra» Полтавської державної аграрної академії, 2003. 346 с.
  2. Державний реєстр субʼєктів племінної справи у тваринництві за 2019 рік. / О. В. Романова та ін.; за заг. ред. С. В. Прийми. Київ, 2020. Том ІІ. 199 с. URL:http://animalbree dingcenter.org.ua/images/ files/derjplemreestr/derjplemreestr_tom2_2019.pdf (дата звернення 04.01.2022).
  3. Про внесення змін до Закону України “Про племінне тваринництво”: Закон України. Голос України. 25 січня 2000 р. № 13 (2260). С. 4–5.
  4. Інструкція з бонітування великої рогатої худоби молочних і молочно-м'ясних порід: наказ Міністерства аграрної політики та продовольства № 50 (z0380-17) від 10.02.2017. URL:https://zakon. rada.gov.ua/laws/show/z0095-04#Text.
  5. Кочук-Ященко О. А. Лінійна оцінка типу і молочна продуктивність корів української чорно-рябої молочної породи різної лінійної належності. Збірник наукових праць Вінницького НАУ. 2014. Вип. 1 (83). Т. 2. С. 139–149.
  6. Ладика В. І., Хмельничий Л. М., Буркат В. П., Рубан С. Ю. Реєстрація ICAR: довідник. Суми: Сумський національний аграрний університет, 2010. 457 с.
  7. Полупан Ю. П. Генетична детермінація тривалості та ефективності довічного використання чорно-рябої молочної худоби. Розведення і генетика тварин. 2015. Вип. 49. С. 120–133.
  8. Хмельничий Л. М., Вечорка В. В. Вплив лінійних ознак екстер’єру на стан молочної продуктивності корів-первісток українських чорно-рябої та червоно-рябої молочних порід. Вісник Сумського національного аграрного університету. Тваринництво. 2020. Вип. 1 (40). С. 11–16.
  9. Хмельничий Л. М., Вечорка В. В. Тривалість життя корів української чорно-рябої молочної породи в залежності від рівня оцінки лінійних ознак екстер’єру. Аграрна наука та харчові технології. Вінниця. 2017. Вип. 2 (96). С. 249–258.
  10. Хмельничий Л. М., Вечорка В. В., Хмельничий С. Л. Особливості екстер’єрного типу молочної худоби різного походження та співвідносна мінливість лінійних ознак з надоєм голштинської породи. Розведення і генетика тварин. 2018. Вип. 56. С. 77–83.
  11. Лінійна класифікація корів молочних і молочно-м’ясних порід за типом: методичні вказівки / Л. М. Хмельничий та ін. 2-е вид., перероб. і доп. Суми: Сумський національний аграрний університет, 2016. 27 с.
  12. Bohlouli M., Alijani S., Varposhti M. R. Genetic relationships among linear type traits and milk production traits of Holstein dairy cattle. Ann. Anim. Sci. 2015. 15 (4). Р. 903–917.
  13. Campos R. V., Cobuci J. A., Kern E. L., Costa C. N., McManus C. M., Campos R. V. Genetic Parameters for Linear Type Traits and Milk, Fat, and Protein Production in Holstein Cows in Brazil. AsianAustralas J Anim Sci. 2015. 28 (4). Р. 476–484.
  14. Genetic parameters of linear traits and the effect of cow's final type assessment on the longevity of Ukrainian Black-and-White dairy breed / L. Khmelnychyi et al. Scientific Papers Series Management, Economic Engineering in Agriculture and Rural Development, 2021. Vol. 21. Issue 1. Р. 413–421.
  15. Heritability of traits of the type linear assessment and their genetic association with cow's milk yield of Ukrainian dairy breeds / L. Khmelnychyi et al. Scientific Papers. Series “Management, Economic Engineering in Agriculture and Rural Development”, 2020. Vol. 20 Issue 1. Р. 269–275.
  16. Sawa A., Bogucki M., Krwhel-Czopek S., Neja W. Relationship between conformation traits and lifetime production efficiency of cows. Life Sciences. 2013. Р. 85–084.
PDF icon khmelnychyi_karpenko_1_2023.pdf562.84 КБ