РЕПРОДУКТИВНІ ЯКОСТІ СВИНОМАТОК РІЗНИХ ГЕНОТИПІВ ЗАЛЕЖНО ВІД ТРИВАЛОСТІ НЕПРОДУКТИВНОГО ПЕРІОДУ

Наведено результати досліджень щодо впливу тривалості непродуктивного періоду свиноматок різних генотипів на їх репродуктивні якості (багатоплідність, молочність, кількість поросят, масу гнізда та одного поросяти за відлучення, збереженість поросят). Вищі значення показника КПВЯ, індексу СІВЯС та індексу життєздатності характерні для свиноматок із тривалістю непродуктивного періоду 6–10 днів (КПВЯ – 106–119 балів, СІВЯС – 102–106 балів, індекс життєздатності – 83–93 %). Сила впливу тривалості непродуктивного періоду свиноматок на їх репродуктивні якості варіювала в межах 1,4–45 % залежно від стада та генотипу свиноматок. Між тривалістю непродуктивного періоду свиноматок та їх репродуктивними якостями виявлено як додатній, так і від’ємний кореляційний зв'язок слабкий і середній за силою.

Ключові слова: репродуктивні якості свиноматок, тривалість непродуктивного періоду, комплексний показник відтворювальних якостей (КПВЯ), селекційний індекс відтворних якостей свиноматок (СІВЯС), індекс життєздатності.

1. Кислинська А.І. Відтворювальні якості свиноматок великої білої породи угорської селекції за різних поєднань в умовах Причорномор’я / А.І. Кислинська // Вісник Житомирського національного агроекологічного університету. – Житомир, 2013.– Вип. 1 (35), т. 2. – С. 381–389.
2. Технология содержания холостых, условно-супоросных, и супоросных свиноматок // [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://fermer.ru/content/tehnologiya-soderzhaniya-holostyh-uslovno-suporosnyh-i-suporosnyh-svinomatok
3. Зєльдін В.Ф. Взаємозв’язок запліднюваності тварин і тривалості сервіс-періоду в свиноматок / В.Ф. Зєльдін // Вісник аграрної науки. – 2013. – № 4. – С. 41–43.
4. Повышение продуктивных качеств свиноматок белорусской крупной белой породы: метод. рекоменд. / [Н.А. Лобан, И.П. Шейко, И.С. Петрушко и др.] // НАУ Беларуси, Науч.-практ. центр НАН Беларуси по животноводству. − Армадалоджик, 2008. − 19 с.
5. Рекомендации по использованию модели основных селекционируемых признаков сельскохозяйственных животных и птицы / [В.П. Коваленко, С.Ю. Болелая, Ю.П. Полупан, С.Я. Плоткин]. – Херсон, 1997. – 44 с.
6. Селекционные приёмы и методы, повышающие эффективность племенной работы в специализированных линиях / [В.А. Коваленко, В.И. Степанов, Н.В. Михайлов, И.Н. Журавлёв] // Теория и практика селекционно-племенной работы в свиноводстве: сб. науч. тр. – Персиановка, 1984. – С. 8–16.
7. Технологія виробництва продукції свинарства / [В.І. Герасимов, Д.І. Барановський, А.М. Хохлов та ін.]; за ред. В.І. Герасимова. – Х.: Еспада, 2010.– 440 с.
8. Церенюк О.М. Ефективність селекційних і оцінних індексів материнської продуктивності свиней / О.М. Церенюк, А.І. Хватов, Т.А. Стрижак // Наук.-техн. бюлетень НААНУ, Ін-т тваринництва. – Х., 2010. – № 102. – С. 173–181.
9. Karveliene B. Effect of different factors on weaning-to-first-service interval / B. Karveliene, L. Serniene, V. Riskeviciene // Veterinarija ir zootechnika. – 2008. – T. 41 (63). – P. 64–69.
10. Rohrer G. Identification of SNP Markers Associated with Number born, Namber Weaned and weaning to estrus interval in commercial first parity sows / G. Rohrer // Research Report USDA_ARS Nothern Plains Area. US Meat Animal Research Center. – Clay Center, 2010.
11. Serenius T. Genetic associations of sow longevity with age at first farrowing, number of piglets weaned and wean to insemination interval in the Finish Landrace swine population / T. Serenius, K.I. Stalder, R.L. Fernando // I. Anim Sci. – 2008. – Vol. 86. – P. 3324–3329.
12. Infuence of repeat–service and weaning–to–first–service interval on farrawing proportion of gilts and sows /
P. Tummaruk, W. Tantasuparuk, M. Techarkumphu, A. Kunavongkrit // Preventive Veterinary Medicine. – 2010. – Vol. 96, issues 3–4. – P. 194–200.
13. Tummaruk P. Reproductive performance of purebred Swedish Landrace and Swedish Yorkshire gilts and sows / P. Tummaruk // Thesis of Doctorate. – Swedish University of Agricultural Sciene, Uppsala. – 2001. – P. 11–40.
PDF icon 2015_2_piotrovich.pdf370.5 КБ