Ви є тут

Ресурсоощадна технологія вирощування ремонтного молодняку

У статті висвітлено результати оцінювання нової ресурсоощадної технології вирощування теличок, розробленої і впровадженої в ТДВ «Терезине» Білоцерківського району Київської області. Досліджено умови утримання і поведінка теличок в індивідуальних будиночках у перший місяць після народження за мінусових температур та за переведення їх у групові клітки. Проведено оцінювання ефективності використання замінників молока іноземного виробництва. Встановлено, що в складі замінників молока оптимально відрегульовані і знаходяться в стабільному стані такі показники як уміст жиру, білків та лактози. Вони мають низьке бактеріальне обсіменіння, що позитивно впливає на фізіологічний стан теличок молочного періоду, на їх ріст і розвиток. Тварини менше хворіють і забезпечують 100 % збереження молодняку. Проведено оцінювання нових легкозбірних приміщень у забезпеченні якісного мікроклімату. Встановлено, що наявність у конструкції цих приміщень бокових штор і світлоаераційного гребеня підвищує повітрообмін та знижує вміст шкідливих газів до мінімального рівня. Вміст амоніаку в приміщенні становить 1,75 мг/м3 проти 22 мг/м3 у традиційних приміщеннях. Удвічі менше в приміщеннях накопичується сірководень (5,2 мг/м3 проти 10 мг/ м3 за нормативами). Встановлено, що розділення секцій для утримання ремонтного молодняку на зону годівлі і зону відпочинку позитивно впливає на поведінку тварин, а наявність кормового столу та годівля теличок повнораціонними вологими сумішами забезпечує їх ріст і розвиток відповідно до існуючих нормативів. Використання нової ресурсоощадної технології вирощування ремонтних теличок у господарстві дає змогу знизити затрати праці на виробництво 1 ц приросту до 3,7 проти 9,2 люд./год за традиційними технологіями. Ключові слова: ресурсоощадна технологія, ремонтні телички, індивідуальні будиночки, замінники молока, легкозбірні приміщення.

  1. Єдина комплексна стратегія та план дій розвитку сільського господарства та сільських територій в Україні на 2015-2020 роки. Міністерство аграрної політики та продовольства України. URL: https://minagro.gov.ua/nj-de/16025
  2. Кудлай І. Технологічне вдосконалення молочних ферм. Тваринництво України. 2010. № 9. С. 14–18.
  3. Зубець М.В., Сірацький Й.З., Данилкін Я.Н. Вирощування ремонтних телиць. К.: Урожай, 1993. 136 с.
  4. Вирощування ремонтного молодняку сільськогосподарських тварин / Ібатулін І.І. та ін.; за ред. М.М.Гопки. К.: Урожай, 1993. 248 с.
  5. Чернюк С.В. Удосконалення окремих елементів технології вирощування телят в молочний період: автореф. дис. … канд. с.-г. наук: 27.05.10. Білоцерківський НАУ. К., 2010. 18 с.
  6. Новицкий Б. Поведение сельскохозяйственных животных / пер. с польс. А.Е. Кебы; под редакцией и с предис. Л.М. Баскина. М.: Колос, 1981. 190 с.
  7. Асафов В.А., Исканова В.А. Новые виды заменителей молока для молодняка сельскохозяйственных животных на основе молочной сыворотки. Ефективні корми та годівля. 2008. № 3. 50 с.
  8. Ластовська І.О., Луценко М.М. Ефективність використання замінників в умовах інноваційних технологій виробництва яловичини. Техніка і технології АПК. 2015. №11. С. 27–30.
  9. Кудлай І.М., Луценко М.М. Вплив нових об’ємно-планувальних рішень родильного відділення біотехнологічного комплексу на умови утримання теличок. Науковий вісник НУВМБТ ім. Гжицького. 2010. Т. 12. № 2. С. 107–111.
  10. Костенко В., Заболотько О., Хмельовський В. Кормові суміші - перспективний напрямок годівлі ВРХ. Пропозиція. 2008. №4. С. 134–36.
ДолученняРозмір
PDF icon lutsenko_2_2020.pdf2.86 МБ