ВПЛИВ ВІТАМІНУ Е І ЦИТРАТІВ Zn, Fe ТА Ge НА МАСУ ТІЛА ТА ГЕМАТОЛОГІЧНІ ПОКАЗНИКИ КРОВІ ПОРОСЯТ

Для зниження відходу поросят, зумовленого аліментарними чинниками, у технології свинарства застосовують вітамінні та мінеральні препарати у вигляді випоювання та ін’єкцій. Вітчизняними науковцями розроблені препарати вітаміну Е та цитратів Феруму, Цинку та Германію. Невивченим залишається питання впливу цих препаратів на масу тіла та гематологічні показники поросят-сисунів і поросят після відлучення від свиноматок у ранньому періоді.

Доведено, що дворазове внутрішньом’язове введення 2,5 та 3,0 мл комплексу цитратів мікроелементів у поєднанні з випоюванням препарату вітаміну Е сприяє підвищенню маси тіла поросят на 6,8 %. Крім того, за використання 2,5 мл комплексу цитратів Феруму, Цинку та Германію виявлено підвищення вмісту гемоглобіну та кількості еритроцитів у крові поросят на 35 добу життя, відповідно, на 18,0 та 15,5 %.

Ключові слова: маса тіла, вміст гемоглобіну, кількість еритроцитів, кількість лейкоцитів, поросята, вітамін Е, комплекс цитратів мікроелементів, Ферум, Цинк, Германій.

1. Веред П.І. Вивчення дії протианемічних препаратів вітчизняного виробництва на організм поросят/ П.І. Веред //Збірник матеріалів ІІІ міжвузівської науково-практичної конференції аспірантів «Сучасна аграрна наука: напрями досліджень, стан і перспективи». – Вінниця, 2003. – С. 222–223.
2. Снітинський В.В. Біологічні аспекти вільнорадикального окислення у сільськогосподарських тварин у зв’язку з фізіологічним станом і вмістом цинку у раціоні / В.В. Снітинський, І.З. Гложик, В.В. Данчук // Фізіол. журнал. – 2002. – Т. 48, № 2. – С. 191– 192.
3. Данчук В. Профілактика анемії у новонароджених поросят / В. Данчук // Тваринництво України. – 2002. – №2. – С. 23–25.
4. Веред П.І. Вплив різних антианемічних препаратів на гематологічні показники у поросят /П.І. Веред, В.С. Бітюцький, О.М. Мельниченко // Вісник Білоцерківського державного аграрного університету: Збірник наукових праць. – Біла Церква, 2003. – Вип. 27. – С. 28–34.
5. Герасименко В.Г. Біохімічні показники крові поросят-сисунів при використанні комплексних антианемічних препаратів /В.Г. Герасименко, В.С. Бітюцький, О.М. Мельниченко // Ветеринарна медицина. – 2005. – № 85. – С. 112–115.
6. Мельниченко О.М. Полімет-В12: біотехнологічні аспекти розробки та порівняльна характеристика застосування вітчизняного антианемічного препарату / О.М.  Мельниченко // Науково-техн. бюл. Інституту біології тварин. – Львів, 2005. – Вип. 6, № 3 – 4. – С. 269 – 271.
7. Лабораторные методы исследования в клинике / [Меньшиков В.В., Делекторская Л.Н., Золотницкая Р.П. и др.]; под ред. В.В. Меньшикова. – М.: Медицина, 1987. – 368 с.
8. Меркурьева Е.К. Биометрия в селекции и генетике сельскохозяйственных животных / Е.К. Меркурьева. – М.: Колос, 1970. – 422 с.

PDF icon tokarchuk_btf_1-2_2017.pdf3.25 МБ