Ви є тут
РІЧНА ДИНАМІКА ПАРАМЕТРІВ МІКРОКЛІМАТУ У СЕКЦІЇ З СИСТЕМОЮ ВЕНТИЛЯЦІЇ РІВНОМІРНОГО ТИСКУ ЗАЛЕЖНО ВІД ЖИВОЇ МАСИ ТВАРИН
В умовах промислового комплексу вивчали річну динаміку параметрів мікроклімату в приміщеннях для дорощування поросят залежно від їх живої маси в секції за системи вентиляції рівномірного тиску. Встановлено, що параметри мікроклімату змінювались залежно від зростання живої маси тварин у технологічній секції впродовж року. Влітку температура повітря в приміщенні була вище рекомендованих норм, а відносна вологість повітря знаходилась у їх межах. Швидкість руху повітря в середньому по приміщенню була на межі мінімально допустимих норм для літнього періоду і залежала від місцезнаходження станка в секції та збільшувалась із підвищенням віку поросят. Вміст вуглекислого газу знаходився у межах гранично допустимої концентрації до досягнення поросятами 49-добового віку, а у старших вікових групах – перевищував ГДК на 0,02–0,06 %/об. Вміст амоніаку та сірководню в приміщенні не перевищував ГДК і мав чітку тенденцію до збільшення концентрації зі зростанням віку поросят. Взимку та перехідні пори року температура повітря в приміщенні відповідала рекомендованим нормам. Вологість повітря всередині приміщення знаходилась на верхній межі для поросят цієї технологічної групи, а починаючи з другої половини дорощування – перевищувала рекомендовані норми. Швидкість руху повітря була в межах норми для відповідного періоду, однак не забезпечувала якісного газового складу повітря. Починаючи з другого і до сьомого тижня, концентрація вуглекислого газу перевищувала ГДК на 5–90 % і збільшувалась із підвищенням віку поросят. Концентрація амоніаку та сірководню в повітрі приміщення в усі вікові періоди дорощування знаходилася в межах ГДК, однак у другу половину періоду дорощування наближалась до верхньої її межі. В усі пори року, за винятком літа, припливно-витяжна вентиляція рівномірного тиску забезпечувала оптимальний температурний режим у приміщенні свинарника з дорощування поросят, а також задовільний вміст у повітрі амоніаку та сірководню і його вологість. Концентрація вуглекислого газу в усі періоди року, за винятком літнього, була вищою гранично допустимої концентрації.
Ключові слова: мікроклімат, поросята, дорощування, сезон, вентиляція.
- Божко В. Мікроклімат у свинарських приміщеннях. URL: https://propozitsiya.com/ua/mikroklimat-usvinarskih-primishchennyah
- Бугаєвський В.М., Остапенко О.М., Данильчук М.І. Вплив середовища та технології утримання на продуктивність свиней. Наукові праці МДГУ. 2010. Вип. 119. Т. 132. С. 59–61.
- Важливість вентиляції в сучасному свинарстві. URL: https://agroclimate.com.ua/images/headers/6.pdf
- Волощук В.М. Свинарство: монографія. К.: Аграрна наука, 2014. 592 с.
- Волощук В.М., Повод М.Г., Василів А.П. Продуктивні та адаптивні якості поросят на дорощуванні від генотипу та умов утримання. Свинарство. 2013. Вип. 62. С. 3–8.
- Демчук М.В., Решетнік А.О. Мікроклімат та ефективність роботи системи вентиляції в реконструйованих приміщеннях для свиней в різні періоди року. Наук. вісн. ЛНАВМ. Львів, 2006. Т. 8. № 1 (28). С. 36–42.
- Дерябин А.Н. Проблемы строительства свинокомплексов. Промышленное и племенное свиноводство. 2009. № 6. С. 20–24.
- Игнаткин И.Ю., Курячий М.Г. Системы вентиляции и влияние параметров микроклимата на продуктивность свиней. Вестник НГИЭИ. 2012. № 10 (17). С. 16–34.
- Кузнецов А.Ф. Микроклимат помещений и естественная резистентность организма откармливаемых свиней в зависимости от сезона года. Гигиена промышленного животноводства. Новочеркасск, 1978.С. 140-141.
- Липатников В.Ф., Степанов В.П. Совершенствование способов содержания различных производственных групп свиней. Сб. науч. тр. ВНИИТИМЖ. Подольск, 2004. Т. 14. С. 151–167.
- Мероприятия по стабилизации микроклимата в животноводческих помещениях в жарких погодных условия. Приоритетные и инновационные технологии в животноводстве – основа модернизации агропромышленного комплекса России: сб. науч. статей / Милостивый Р.В., и др. Ставрополь, 2016. С. 291–295.
- Писарев Ю.Н. Серебряков С.А. Современные системы содержания свиней. Свиноводство промышленное и племенное. 2008. № 1. С. 25–27.
- Плохинский Н.А. Руководство по биометрии для зоотехников. М.: Колос, 1969. 256 с.
- Царенко О.М., Крятов О.В., Крятова Р.Є., Бондарчук Л.В. Ресурсозберігаючі технології виробництва свинини: теорія і практика : навч. посіб. /за ред. О. М. Царенка. Суми: Університетська книга, 2004. 269 с.
- Трунов С.С., Растимешин С.А. Требования к тепловому режиму животноводческих помещений с молодняком и предпосылки применения локального обогрева. Вестник ВИЭСХ. 2017. № 2 (27). С. 76–82.
- Чернова С.Е., Казаков В.С. Влияние микроклимата в помещении на рост, развитие и откормочные качества молодняка свиней. Известия ОГАУ. 2014. № 6 (50). С. 127–129.
- Mol G., Ogink N.W. The eff ect of two ammoniaemmision-reducing pig housing systems on odour emmisions. Water Sci. Tehnol. 2004. Vol. 50. P. 334–340.
- Novak P., Slegerova S., Novak L. Eff ect of environment on the performance of swine. XI. Int. Congres in Animal Hygiene. 2001. Vol. I. P. 545–551.
Долучення | Розмір |
---|---|
ladyka_shpetnyi_1_2020.pdf | 2.05 МБ |